KĀ PAREIZI IZVĒLĒTIES SEJAS MASKU VAI RESPIRATORU

Auduma sejas maskas ir paredzētas, kā iedzīvotāju personīgās higiēnas prece lietošanai ikdienā. Iegādājoties auduma sejas masku pievērs uzmanību vai audumi, kas izmantoti tās pagatavošanā ir sertificēti. Piemēram, ja tekstilizstrādājumam ir etiķete OEKO - TEX® STANDARD 100, varat būt drošs, ka katrs šī izstrādājuma komponents, t.i., katrs pavediens, poga un citi piederumi, ir pārbaudīti attiecībā uz kaitīgām vielām un tāpēc izstrādājums ir nekaitīgs cilvēka veselībai.

Būtiski vai auduma sejas maska atbilst ES CEN dalībvalstu vadlīnijām attiecībā uz sejas masku izgatavošanu. Uz to norādīs atsauce CWA 17553 vai citu ES CEN dalībvalstu noteiktajiem standartiem, piemēram ANFOR SPEC S76-001.

Auduma jeb higiēniskās maskas nav klasificējamas kā individuālais aizsardzības līdzeklis vai medicīnas ierīce un tās netiek marķētas ar CE marķējumu.

Šīs maskas varēsi lietot atkārtoti pēc mazgāšanas. Kop to saskaņā ar ražotāja pievienoto lietošanas instrukciju.

Medicīniskās sejas maskas klasificē kā medicīnas ierīces, kuras pamatā lieto darbā ar pacientiem, lai ierobežotu infekciju izplatību īpaši epidēmijas un pandēmijas apstākļos. Medicīniska sejas maska ir infekcijas kontroles ierīce, kas paredzēta, lai novērstu infekcijas izplatīšanos no lietotāja izelpas uz potenciāli uzņēmīgām personām.

Pēc standarta EN 14683 medicīniskās sejas maskas iedala 3 kategorijās:

I –baktēriju filtrācijas efektivitāte 95%;

II -baktēriju filtrācijas efektivitāte 98%;

IIR –baktēriju filtrācijas efektivitāte 98% un izturība pret šļakatām.

II un IIR kategorijas medicīniskās sejas maskas ir paredzētas medicīnas personālam. Tās var lietot arī operāciju zālē, tāpēc, runājot par šīm maskām, gan Latvijā, gan citur Eiropā bieži var tikt lietots nosaukums  - ķirurģiska sejas maska.

IIR medicīniskā jeb ķirurģiskā maska nodrošina arī izturību pret šļakatām. Tā var palīdzēt samazināt vides piesārņojumu, nodrošinot barjeru lielām pilienveida daļiņām, kuras lietotājs var izplatīt, piemēram, klepojot, vai šķaudot.

Iegādājoties medicīnisko vai ķirurģisko sejas masku, pievērs uzmanību, lai tā būtu marķēta ar CE marķējumu. Atceries – masku ir ieteicams mainīt ik pēc 2 stundām, vai brīdī, kad tā ir kļuvusi mitra. Šāda maska ir vienu reizi lietojama un pēc novilkšanas utilizējama.

Daļiņu respirators ir individuālās aizsardzības līdzeklis (IAL), ko valkā uz sejas vai galvas un tas aptver degunu un mutes daļu. Respiratoru izmanto, lai samazinātu lietotāja risku ieelpot bīstamas, gaisā esošas vielu daļiņas  - šķidras un cietas, tai skaitā bioloģiskas (ieskaitot infekciju izraisītājus – vīrusus un baktērijas), kas piesaistījušās citām cietu vielu daļiņām, piemēram, putekļiem, miglai vai pilienu kodoliem. Pilienu kodoli rodas gaisā, ātri izžūstot pilieniem no klepus, šķaudīšanas un runāšanas. 

Eiropā izmanto un tirdzniecībā ir atļauti respiratori, kas izgatavoti saskaņā ar standartu EN 149 : 2001+A1:2009. Esošās pandēmijas laikā bieži dzirdam arī tādu klasifikāciju kā N95 vai KN95. Abi minētie standarti ir paredzēti Ķīnas un ASV tirgum, tāpēc respiratori, kas marķēti ar šādu atzīmi nav atļauti tirdzniecībā Eiropas Savienībā.

Respiratorus iedala 3 klasēs. Katra no šīm klasēm paredz noteiktu filtrācijas procentu un aizsardzību.

FFP1 klases respirators filtrē ≥ 80% - zems smalku putekļu līmenis (rūsa, metāls, betons, akmens, ziedputekšņi, dzīvnieku spalvas)

FFP2 klases respirators filtrē ≥ 94%  - vidējs smalku putekļu līmenis (baktērijas, pelējuma sēnītes, cements, koks, tērauds, lodēšana, krāsu izsmidzināšana, lakas, pret rūsas apstrāde)

FFP3 klases respirators filtrē ≥ 99% - augstāks smalku putekļu līmenis (baktērijas, vīrusi, tērauds, atkritumu šķirošana, krāsas kuru sastāvā ir hromāti).

Iegādājoties respiratoru vispirms apsver, kādam nolūkam tas ir nepieciešams un kāds aizsardzības līmenis ir jāsasniedz.

Tāpat, izvēloties respiratoru, vari izlemt vai Tev nepieciešams kausiņa formas respirators vai salokāms respirators, vai tam jābūt ar vai bez izelpas vārsta. Izelpas vārsts nodrošina augstāku komforta līmeni, atvieglinot izelpu un samazinot svīšanu respiratora iekšpusē.

Pievērs uzmanību, lai respiratori uz iepakojuma būtu marķēti ar CE marķējumu un zem tā ir norādīts pilnvarotās institūcijas numurs.